Ruta 1: Bolivian Panamericana *** Boliwijska Droga Panamerykanska

Ruta 1, czyli Krajowa Trasa numer 1,  to nowa autostrada o dlugosci 1.215 km, która łączy departamenty La Paz, Oruro, Potosi, Chuquisaca i Tarija, zaczynajac sie w miescie Desaguadero na granicy z Peru i konczac w Bermejo, na granicy z Argentyną. Nie wiedząc dlaczego, droga ta została nazwana przez nasz nowy GPS, jako Panamericana.

Jak niektórzy z Was wiedzą, Droga Pan-Amerykańska  jest uznawana za najdłuższa na świecie. Jest to sieć dróg o dlugosci około 30.000 kilometrów, ktore lacza wiele krajow obu Ameryk. Oprócz glownej trasy, Panamericana ma wiele odnog, łączących większość krajów Ameryki Południowej. Od miasta Nazca w Peru, jedna droga, która jest oficjalnie uważana za część Panamericany, biegnie do boliwijskiej stolicy La Paz. Ruta 1 oficjalnie nie jest jej częścią, ale może dlatego, że jest ona stosunkowo nowo-wyasfaltowana, cos sie zmienilo?

Nieważne! Zapraszam do obejrzenia niesamowitych krajobrazów oraz prostych acz pieknych ludzi tu zyjacych, ktorych podziwialismy jadąc od Cochabamby, łącząc sie z Ruta 1 w pobliżu Oruro i dalej do La Paz, posrod plaskiego, ale niezwykle malowniczego boliwijskiego Altiplano!

National Route 1 is a brand new highway of 1,215 km in Bolivia, which connects the departments of La Paz, Oruro, Potosi, Chuquisaca and Tarija, streaching between the towns of Desaguadero on the border with Peru and Bermejo, on the border with Argentina. Not knowing why, this road was called by our brand new GPS as Panamericana.

As some of you may know,  according to Guinness World Records, the Pan-American Highway is the world’s longest “motorable road’ or rather a network of roads measuring about 30,000 kilometres in total length, connecting many countries in both Americas. In addition to this route Panamericana has many branches connecting most South American countries. From the city of Nazca in Peru, one road which is considered the part of the Panamericana, follows to Bolivian capital city of  La Paz . Ruta 1 officially isn’t the part of it but, maybe because it is so newly asphalted, that has changed?

Never mind! Have a look at the amazing landscapes and humble but beautiful people  you can see driving from Cochabamba, joining Ruta 1 near Oruro and following to La Paz via plain but amazingly picturesque Bolivian Altiplano!

Cochabamba – Oruro

Ruta 1: Bolivian Panamericana; Bolivian Altiplano

El Alto – La Paz

Bolivian Altiplano (on the way back/ w drodze powrotnej)

Oruro – Cochabamba (on the way back/ w drodze powrotnej)

I dlatego, ja zawsze radzę podróżować za dnia, co jest nie tylko bezpieczniejsze, ale daje lepsze zrozumienie odwiedzanego kraju i jego mieszkańców. Zgadzacie się?

And this is why I always advise you to travel by day, which is not only safer but gives you a better understanding of the country you visit and its people. Don’t you agree?

Cochabamba

12 thoughts on “Ruta 1: Bolivian Panamericana *** Boliwijska Droga Panamerykanska

  • boliviainmyeyes says:

   Teraz podrozowanie samochodem po Boliwii jest o wiele latwiejsze:) Tylko, caly czas trzeba pamietac o tankowaniu do pelna i kanistrach, bo stacji paliw po drodze jak na lekarstwo:)

  • boliviainmyeyes says:

   No tak, nasza kolezanka po 13 godzinnej podrozy NOCNYM autobusem z Santa Cruz do Cochabamby powiedziala, ze drugi raz wybralaby sie samolotem. Skrociloby to czas podrozy o 12 godzin 15 min. i kosztowalo tylko o polowe wiecej:)

  • boliviainmyeyes says:

   Roadtripy sa najlepsze! Trzeba je tylko sobie dobrze zaplanowac, by na przyklad nie utknac w dzungli w srodku nocy:)

 1. kama says:

  W przyszłym roku planuję ze świeżo upieczony mężem wybrać się w trip dookoła świata. Zaczynamy od Azdji płd-wsch., lecimy do Australii i później do USA, gdzie będziemy mieli auto. Zaczniemy od podróży z MIami na północ do Kanady, wracamy do Miami do przyjaciół, następnie lecimy na lato do Europy i w okolicach września wracamy do Miami po auto i jedziemy na południe- do Ameryki Południowej. Czy ktos z Was zrobił coś takiego- przejechał autem (kupionym w stanach) całą Amerykę Południową? Jakieś rady?

  • boliviainmyeyes says:

   Niestety ja sama nie mam doswiadczenia w podrozowaniu po Ameryce Poludniowej – tylko Boliwii. Polecam poczytac amerykanskie fora podroznicze i tam popytac o mozliwosc podrozowania autem z USA. Podroz brzmi niesamowicie, wiec zycze powodzenia!

Let's talk! / Porozmawiajmy!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.