Bolivian Music I: Rock/ Pop boliviano

Podróżując po Boliwii łatwo odnieść wrażenie, że muzyka boliwijska to tylko cumbia i folklor. Cos w tym jest, bo rytmiczne dźwięki dopadają nas na każdym kroku – na ulicy, w autobusie, w restauracji. Skoczne piosenki w rytmie cumbii, śpiewane przez cholitos i cholitas, można śmiało poorownac z naszym polskim disco polo – niby nikt jej nie lubi, a każdy jej słucha (chcąc czy niechcąc;)  Ja osobiście miałam okazję widzieć nagrania do teledysku grupy cumbii z Cochabamby, podczas spaceru wParque Urbano w Santa Cruz. Panowie zaprosili mnie nawet do tańca, ale ja taka nieumalowana, spocona i w rozciągniętych szortach, wiec się nie skusiłam;) A pomyśleć, że mogłam być na YouTube!

While traveling around Bolivia you can easily get the impression that Bolivian music equals cumbia and folklore. It is because the rhythmic sounds follow us everywhere – on the street, in the bus, in a restaurant. You can compare the lively cumbia songs, sung by cholitos and cholitas, with our Polish disco – polo or Western country music – it seems like no one likes it but everyone listens to it (willingly or not;) I personally had the opportunity to see the video recording of a group of cumbia from Cochabamba  when exercising in Parque Urbano, Santa Cruz. Gentlemen even invited me to dance, but I was such a mess, sweating and wearing old stretched shorts, that gently refused;) And to think that I could be on YouTube!

Ale boliwijska muzyka to nie tylko cumbia i folklor, które ja swoją drogą, uwielbiam i o których jeszcze będę pisala, ale również ROCK & POP! Skompilowałam wiec dla was, z pomocą moich znajomych muzyków zCochabamby, taka małą listę najlepszych boliwijskich zespołów muzyki rockowej i popowej. Usiądź wiec wygodnie w fotelu, włącz głośniki i baw się dobrze!

But Bolivian music isn’t only the cumbia and folklore, which I, by the way, love and will write more about in the future, but also ROCK & POP! So I compiled for you, with the help of my friends – musicians from Cochabamba, a small list of top Bolivian rock/pop bands. Therefore, sit down comfortably, turn on the speakers and enjoy!

Octavia:

H3O:

Wara:

Loukass:

Quirquina:

Jade:

Skalibur:

Track:

Querembas:

Podobało się? Jeżeli tak, to wyszukajcie sobie składanki: / Did you like it? If so, search the youtube for: The best of Rock boliviano!

 

 

 

10 thoughts on “Bolivian Music I: Rock/ Pop boliviano

 1. Natalia | Biegun Wschodni says:

  Akurat rock i pop dotarły już chyba niemal w każdy zakątek świata i zdziwiłabym się, gdyby nie było boliwijskich przykładów tej muzyki. Mi osobiście się taka muzyka nie podoba, nie dlatego, że boliwijska, ale dlatego że pop i taki sobie rock :) Aczkolwiek fajnie, że podajesz takie przykłady. Wiele osób szuka nowych brzmień :) Pozdrawiam

  • boliviainmyeyes says:

   Znajda sie i perelki! Dla mnie samej, boliwijski pop byl ciekawostka, bo mimo nazwy, nie jest to muzyka popularna w tym kraju:)Pozdrawiam!

 2. BEATA REDZIMSKA says:

  Uwielbiam takie boliwijskie rytmy, Mialam kiedys przyjaciolke z Boliwi, przyjechala na studia do Europy i rzeczywiscie w calym jej sposobie poruszania sie, czy nawet mowienia przebijaly takie latynoamerykanskie rytmy. Pozdrawiam serdecznie Beata

  • boliviainmyeyes says:

   Ciekawa jestem, z ktorego rejonu Boliwii pochodzila Twoja kolezanka? Bo kazdy departament ma swoje wlasciwe tance i rytmy:) Pozdrawiam

 3. Milwana says:

  Ja po części zgadzam się z moją przedmówczyni.
  Natomiast chcę dodać,że bardzo doceniam dbałość o tańce narodowe, o tradycje. Mieszkam w Bułgarii i tutaj KAŻDY potrafi zatańczyć horo – bułgarski taniec narodowy. Tańczą go przy najróżniejszych okazjach i KAŻDY potrafi to zatańczyć. JEst to dla nich oczywiste, a mnie często proszą bym zatańczyła coś polskiego.
  Trochę mi przykro, że umiejętność tańczenia narodowych tańców, nawet tych najprostszych, jest poza zasięgiem przeciętnego Polaka. Gdzieś się to u nas zagubiło keidys i dziś jest praktykowane w szkołach tańca, w domach kultury. Ale kiedyś (kieeeeedyś, kieeeeedyś….) tańce nasze regionalne czy ogólnopolskie – były przecież tańczone przez zwykłych ludzi….
  Dlatego podziwiam bardzo te ciekawe ruchy z pierwszego filmiku :)

  • boliviainmyeyes says:

   Wiem, co czujesz! Mnie tez od czasu do czasu pytaja o nasze tance tradycyjne, a ja zadnego nie umiem tanczyc! Troche wstyd, ale niestety, za moich szkolnych czasow celebrowanie tradycji bylo uwazane za ‘siare’. Cos nie widac tez, zeby to nastawienie sie zmienilo w Polsce, a szkoda. Jak na razie, przynajmniej w Boliwii, kultura rodzima ma sie bardzo dobrze. Co prawda, rytm cumbii pochodzi z Kolumbii, ale inne narodowe tance tanczone sa przez wszystkich bez wyjatku! Pozdrawiam serdecznie:)

 4. Mona says:

  To w ogóle ciekawe, jak na naszych oczach, zanika powoli dominacja muzyki regionalnej, a pojawia się globalizacja i to, co panuje w innych częściach świata. Dzięki za poranną playlistę :)

  • boliviainmyeyes says:

   W Boliwii, szczegolnie jej zachodniej czesci, jak na razie rzadzi tradycja! I niech tak zostanie jek najdluzej:)

 5. Marta says:

  Trzeba było iść i potańczyć :) Miałabyś co wspominać do końca życia i jeszcze byłby na to dowód w postaci filmu :)

  • boliviainmyeyes says:

   Moze jeszcze bedzie okazja:) Przeprowadzam sie z powrotem do Cochabamby, ojczyzny boliwijskiej cumbii:)

Let's talk! / Porozmawiajmy!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.